spis treści serwisu strona startowa Kontakt

dermatolog.euporadyalergia na słońce

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Pytanie: Co to jest alergia na słońce?

Odpowiedź: "Alergia na słońce" ("uczulenie na słońce", "nadwrażliwość na słońce", "nietolerancja słońca") to potoczne określenie różnorodnych chorób, których wspólną cechą jest nadwrażliwość na światło słoneczne lub sztuczne. Choroby te są określane przez lekarzy jako fotodermatozy. Wspólną cechą tych chorób jest pojawienie się zapalenia skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (słońce, solarium), światła widzialnego, a niekiedy również promieniowania podczerwonego. Badania przeprowadzone w 2008 roku przez Instytut Dermatologii w Krakowie wykazały, że choroby skóry prowokowane przez światło dotyczą 5% Polaków. Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich "uczulenie na słońce" może być objawem poważnej, zagrażającej życiu choroby. Niestety, wiedza na temat tych zagadnień większości lekarzy praktyków jest zbyt mała. Wielu pacjentów otrzymuje jedynie zalecenie przyjmowania leków przeciwhistaminowych (które są nieskuteczne w większości fotodermatoz) oraz zalecenie stosowania filtrów słonecznych (które nierzadko same są przyczyną fotodermatoz).

prof. dr hab. med. Radosław Śpiewak
specjalista dermatolog i wenerolog
specjalista alergolog

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

dermatolog.euporadyalergia na słońce

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 11 July 2009, updated: 24 October 2017.