spis treści serwisu strona startowa Kontakt

dermatolog.euporadyfotoprotekcja, czyli jak chronić się przed słońcem?

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Pytanie: Jak chronić się przed słońcem?

Odpowiedź: Ryzyko związanie ze szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego wynika z faktu, że jest ono niewidzialne i nie odczuwalne dla skóry. Pieczenie i ból pojawiają się dopiero wtedy, gdy skóra już została uszkodzona. Dlatego należy sobie i innym nieustannie uświadamiać istnienie tego zagrożenia.

Najważniejszym sposobem ochrony jest ograniczanie czas przebywania na słońcu w miesiącach letnich w godzinach największego nasłonecznienia. Dla zdrowej osoby w okresie letnim (maj - wrzesień), w środku dnia (godz. 10.00-16.00) bezpieczne jest przebywanie na słońcu bez ochrony przez maksymalnie 15 minut. Wychodząc na słońce, należy ubierać się w odzież z grubszych, gęstych, ciemnych tkanin, z długimi rękawami i nogawkami. Na głowę zakładać czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem. Należy pamiętać, nawet najsilniejsze kremy i mleczka z filtrami UV chronią skórę, jednak nigdy w 100%. Dlatego smarowanie należy regularnie powtarzać i mimo stosowania filtrów unikać długotrwałego przebywania na ostrym słońcu.

Odzież chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, jednak przeciętna tkanina bawełniana zatrzymuje zaledwie do 30% promieniowania ultrafioletowego. Najwięcej promieniowania zatrzymują tkaniny grube, gęste i ciemne. Zwykłe szkło przepuszcza spore dawki UVA, dlatego w oknach należy stosować rolety, żaluzje, gęste zasłony. Źródła sztucznego promieniowania ultrafioletowego powinny być zabezpieczane osłonami z tworzyw akrylowych i poliwęglanowych.

Pamiętaj:

Odsłonięte części ciała należy grubo posmarować mleczkiem lub kremem ochronnym o wysokim współczynniku ochrony (faktor SPF 40 lub wyższy). Bardzo istotne jest, żeby stosowany krem zawierał zarówno filtr UVA, jak i UVB. Należy ponawiać smarowanie co godzinę, ponieważ substancje chroniące wycierają się, spływają z potem itd. Zawsze należy się ponownie posmarować po kąpieli, nawet jeśli dany produkt reklamowany jest jako "wodoodporny".

prof. dr hab. med. Radosław Śpiewak
specjalista dermatolog i wenerolog
specjalista alergolog

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

dermatolog.euporadyfotoprotekcja, czyli jak chronić się przed słońcem?

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 11 July 2009, updated: 24 October 2017.