spis treści serwisu strona startowa Kontakt

dermatolog.euporadyobjawy fotodermatozy

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Pytanie: Kiedy powinienem podejrzewać, że choruję na fotodermatozę?

Odpowiedź: Charakterystyczne jest występowanie zmian skórnych pod wpływem światła. Zmiany występują głównie w miejscach wystawionych na działanie światła, czyli niezasłoniętych przez ubranie: na twarzy, szyi, karku, dekolcie, przedramionach itd. Często są one mniej nasilone w okolicach zacienionych: w obrębie oczodołów, na szyi pod żuchwą, za uszami, a także w fałdach skóry i głębokich zmarszczkach. W miejscach osłoniętych, na przykład pod ubraniem, zmiany skórne w fotodermatozie występują rzadko i mają mniejsze nasilenie. W większości przypadków chorób z kręgu fotodermatoz objawy i dolegliwości występują tylko w okresie intensywnego nasłonecznienia (od maja do września) lub pojawia się w okresach szczególnie intensywnego opalania (np. urlop w krajach południowych). W niektórych fotodermatozach może występować paradoksalne pogorszenie zmian skórnych po zastosowaniu filtrów słonecznych.

prof. dr hab. med. Radosław Śpiewak
specjalista dermatolog i wenerolog
specjalista alergolog

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

dermatolog.euporadyobjawy fotodermatozy

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 11 July 2009, updated: 24 October 2017.