og³oszenia:
edukacja zdrowotna:
o autorze:
o portalu:
polecamy:
nota prawna:
|
dermatolog.eu > choroby skóry > fotoalergia ("alergia na s³oñce") Co to jest fotoalergia?dr hab. med. Rados³aw ¦piewak, profesor UJ
|
O autorze:
|
Choroby fotoalergiczne skóry s± odmian± alergicznych chorób skóry (wyprysk kontaktowy lub pokrzywka), w których reakcja chorobowa zachodzi przy jednoczesnym zadzia³aniu na skórê dwóch czynników: okre¶lonej substancji chemicznej (alergenu) oraz promieniowania ultrafioletowego (z regu³y jest to UVA). Pod wp³ywem promieniowania dochodzi do reakcji fotochemicznych, w wyniku których rozwija siê reakcja alergiczna.
Wyprysk fotoalergiczny (fotoalergiczne kontaktowe zapalenie skóry) jest stosunkowo czêsty i objawia siê obecno¶ci± ostrych lub przewlek³ych zmian zapalnych skóry (wyprysk) w miejscach wystawionych na dzia³anie uczulaj±cej substancji oraz promieniowania s³onecznego (lub promieniowania UV ze sztucznych ¼róde³). Fotoalergie najczê¶ciej rozwijaj± siê na substancje zapachowe perfum i kosmetyków, filtry przeciws³oneczne (tak, to nie jest pomy³ka!), leki, ¶rodki odka¿aj±cej (na przyk³ad w myd³ach antybakteryjnych) oraz konserwanty kosmetyków. Wszystkie te substancje mog± powodowaæ nie tylko fotoalergiê, ale równie¿ "zwyk³±" alergiê, czyli tzw. wyprysk kontaktowy. Jednak w fotoalergii, je¿eli na skórê nie dzia³a ¶wiat³o, to dana substancja jest dobrze tolerowana. Chorzy (a nawet lekarze) czêsto nie s± w stanie skojarzyæ czynników powoduj±cych fotoalergiê, poniewa¿ konieczne jest zadzia³anie drugiego czynnika prowokuj±cego, jakim jest ¶wiat³o. Ponadto zmiany skórne rozwijaj± siê kilkana¶cie do kilkudziesiêciu godzin pó¼niej.
Diagnostyka wyprysku fotoalergicznego: Identyfikacji substancji odpowiedzialnych za fotoalergiê s³u¿± fototesty p³atkowe (ang. photopatch test): na plecy pacjenta nakleja siê specjalne plastry zawieraj±ce próbki podejrzewanych substancji. Po 2 dniach plastry odkleja siê, a plecy pacjenta na¶wietla siê niewielk± dawk± promieniowania UVA. Je¿eli badana osoba jest uczulona na badan± substancjê, w miejscu jej na³o¿enia na skórê pleców rozwinie siê odczyn zapalny - wyprysk, co potwierdza rozpoznanie fotoalergii na tê substancjê. Unikanie zidentyfikowanej substancji jest jednoznaczne z wyleczeniem.
Pokrzywka s³oneczna (pokrzywka ¶wietlna) jest inn±, rzadsz± form± fotoalergii - w tej chorobie w ci±gu kilku minut od wyj¶cia na s³oñce dochodzi do powstania zaczerwienienia skóry, swêdz±cych b±bli, obrzêku skóry i bardzo silnego ¶wi±du. Zmiany te s± ograniczone do obszarów ods³oniêtych, zwykle utrzymuj± siê kilka godzin. U niektórych osób pokrzywka s³oneczna mo¿e uniemo¿liwiaæ opuszczanie pomieszczeñ zamkniêtych.
Diagnostyka pokrzywki s³onecznej jest trudniejsza ni¿ wcze¶niej opisanej choroby. Podstaw± diagnostyki s± tzw. próby ¶wietlne, czyli prowokacja skóry wzrastaj±cymi dawkami promieniowania widzialnego i ultrafioletowego o ró¿nej d³ugo¶ci fali. Niekiedy udaje siê wykryæ fotoalergen (np. lek czy sk³adnik kosmetyku), jednak wiêkszo¶æ pacjentów jest uczulona na tak zwane fotoalergeny endogenne, które pod wp³ywem promieniowania powstaj± z w³asnych, prawid³owych bia³ek obecnych surowicy chorego.
Fotoalergiê mo¿na diagnozowaæ i leczyæ!
|
→ jak umówiæ siê na wizytê do prof. ¦piewaka
→ fotoalergia: dowiedz siê wiêcej z Dermatopedii
dermatolog.eu > choroby skóry > fotoalergia ("alergia na s³oñce")
Ta strona jest czê¶ci± Edukacyjnego Portalu Dermatologicznego dermatolog.eu (kontakt).
Z niniejszego dokumentu mo¿na korzystaæ wy³±cznie na warunkach okre¶lonych
w zastrze¿eniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialno¶ci prawnej.
Document created: 15 September 2009, last updated: 25 April 2012.
Copyright © Rados³aw ¦piewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog, Kraków