dermatolog kraków wenerolog alergolog immunolog mężczyzna testy alergologiczne testy alergiczne alergie uczulenia testy płatkowe testy punktowe testy z krwi leczenie wyprysk egzema łuszczyca trądzik bielactwo łysienie kolagenozy grzybica kapilaroskopia, Edukacyjny Portal Dermatologiczny 'dermatolog.eu', wenerologia dermatologia, dermatozy, choroby skóry, higiena skóry, choroby skóry, Kraków dermatolog kraków wenerolog alergolog immunolog mężczyzna testy alergologiczne testy alergiczne alergie uczulenia testy płatkowe testy punktowe testy z krwi leczenie wyprysk egzema łuszczyca trądzik bielactwo łysienie kolagenozy grzybica kapilaroskopia, Edukacyjny Portal Dermatologiczny 'dermatolog.eu', wenerologia dermatologia, dermatozy, choroby skóry, higiena skóry, choroby skóry, Kraków

→ powitanie

ogłoszenia:
→ dermatolog i wenerolog
→ ogłoszenia różne

edukacja zdrowotna:
→ choroby
→ diagnostyka
→ porady
→ leki

o autorze:
→ profil zawodowy
→ kwalifikacje
→ dyplomy

o portalu:
→ misja
→ geneza
→ adresy
→ wydawca

polecamy:
→ pożyteczne publikacje
→ przydatne linki

nota prawna:
→ copyright
→ wykluczenia

dermatolog.euporadyszkodliwość solarium

Czy solarium jest bezpieczne dla zdrowia?

dr hab. med. Radosław Śpiewak, profesor UJ
specjalista dermatolog i wenerolog
specjalista alergolog

prof. Radosław Śpiewak, lekarz, specjalista dermatolog i wenerolog, Instytut Dermatologii, Kraków

O autorze:
dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog (Kraków) prowadzi badania naukowe nad fotodermatozami, w szczególności nad fotoalergią (fotalergiczne kontaktowe zapalenie skóry i pokrzywka świetlna). Autor artykułu naukowego na temat chorób fotoalergicznych. Organizator międzynarodowej konferencji fotoalergii w Krakowie. W praktyce klinicznej zajmuje się diagnostyką i leczeniem fotodermatoz.

→ umów się na wizytę do prof. Śpiewaka

Pytanie: Właściciele solariów zapewniają, że promieniowanie ultrafioletowe stosowane w łóżkach do opalania nie powodują raka skóry. Czy korzystanie z solarium faktycznie jest wolne od ryzyka?

Odpowiedź: To nieprawda, korzystanie z solarium również zwiększa ryzyko powstania nowotworów skóry. Twierdzenia o rzekomym "bezpieczeństwie" lamp w solariach oparte są na założeniu, że lampy te emitują głównie UVA, wobec którego jest mniej dowodów co do ich działania rakotwórczego.

Jednak:

  1. "mniej dowodów" szkodliwego działania UVA nie jest równoznaczne z dowiedzeniem jego nieszkodliwości. Badania naukowe wykazały, że również UVA powoduje gromadzenie się w ludzkiej skórze mutagennych związków (np. dimerów pirymidonianu cyklobutanu) oraz mutację komórek naskórka.
  2. lampy w solariach prawie zawsze emitują również pewne ilości UVB, którego działanie rakotwórcze nie budzi wątpliwości. Dawka UVB zwiększa się w miarę "starzenia się" lamp.

Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia w roku 2003 zaapelowała do rządów wszystkich krajów o wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez dzieci i młodzież do 18 roku życia. Taki zakaz obowiązuje już we Francji.

→ umów się na wizytę do prof. Śpiewaka

dermatolog.euporadyszkodliwość solarium

Ta strona jest częścią Edukacyjnego Portalu Dermatologicznego dermatolog.eu (kontakt).
Z niniejszego dokumentu można korzystać wyłącznie na warunkach określonych
w zastrzeżeniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialności prawnej.
Document created: 11 July 2009, last updated: 1 August 2011.
Copyright © Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i wenerolog, Kraków