ogłoszenia:
edukacja zdrowotna:
o autorze:
o portalu:
polecamy:
nota prawna:
|
dermatolog.eu > diagnostyka > Nużeniec ludzki: Demodex folliculorum Badanie mikroskopowe na obecność nużeńca ludzkiego (Demodex folliculorum)dr hab. med. Radosław Śpiewak, profesor UJ
|
O autorze:
|
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) to mikroskopijny pasożyt skóry o długości 0,1-0,3 mm. Stawonóg ten może powodować przewlekły i niekiedy bardzo nasilony stan zapalny skóry twarzy. Choroba ta, określana jako nużyca lub demodekoza, często jest mylnie rozpoznawana i leczona jako trądzik różowaty (tzw. Demodex rosacea, czyli "trądzik nużeńcowy") lub łojotokowe zapalenie skóry.
Demodex folliculorum był z nami "od zawsze", czego dowodzi chociażby wykorzystanie różnic genetycznych nużeńca do śledzenia migracji praczłowieka. A jednak często zdarza się słyszeć od pacjentów, że błąkali się od specjalisty do specjalisty i nikt nie potrafił rozpoznać problemu. Niekiedy wręcz podważano fakt istnienia nużeńca... Dlatego zapraszamy do obejrzenia nakręconego w Ambulatorium 'dermatolog.eu' mikroskopowego filmu z nużeńcem w roli głównej.
Obecność nużeńca można wykryć za pomocą badania mikroskopowego rzęs pacjenta lub zeskrobin ze zmienionej chorobowo skóry. Doświadczony lekarz rozpozna nużeńca po obecności 4 par krótkich odnóży oraz charakterystycznego "ogona". Na zdjęciu poniżej, po lewej stronie przedstawiono oryginalny widok nużeńca w preparacie rozjaśniającym, po prawej - to samo zdjęcie po wyostrzeniu konturów i usunięciu tła w celu ułatwienia oglądu osobom bez doświadczenia mikroskopowego. Dolne zdjęcie mikroskopowe uświadamia, że doświadczony obserwator rozpozna obecność nużeńca nawet w przypadku braku dojrzałych osobników w preparacie.
Przygotowanie do badania w kierunku nużycy: Podstawowym materiałem do badania na obecności nużeńca są rzęsy. W dniu poprzedzającym badanie należy usunąć z powiek kosmetyki kolorowe (kredki, eyelinery, cienie do powiek, tusz do rzęs) oraz sztuczne rzęsy. W dniu badania nie należy stosować żadnych kosmetyków na powieki i rzęsy! W przypadku zmian zapalnych na twarzy największa szansa wykrycia nużeńca jest w przypadku zmian nasilonych i nieleczonych. Co najmniej na tydzień przed badaniem należy zaprzestać stosowania jakichkolwiek leków zewnętrznych oraz kosmetyków na zmiany chorobowe. Dopuszczalne jest przemywanie twarzy letnią wodą, ewentualnie z niewielką ilością mydła. W razie wątpliwości lub konieczności zażywania jakiegoś leku, należy skonsultować się telefonicznie z lekarzem wykonującym.
→ Dla Pacjenta: Umawianie się na badanie w kierunku nużycy
→ Dla Lekarza: Kierowanie pacjenta na badanie w kierunku nużycy
dermatolog.eu > diagnostyka > Nużeniec ludzki: Demodex folliculorum
Ta strona jest częścią Edukacyjnego Portalu Dermatologicznego dermatolog.eu (kontakt).
Z niniejszego dokumentu można korzystać wyłącznie na warunkach określonych
w zastrzeżeniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialności prawnej.
Document created: 2 January 2009, last updated: 13 March 2017.
Copyright © Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog, Kraków