ogłoszenia:
edukacja zdrowotna:
o autorze:
o portalu:
polecamy:
nota prawna:
|
dermatolog.eu > diagnostyka > kapilaroskopia Badanie kapilaroskopowe (kapilaroskopia)dr hab. med. Radosław Śpiewak, profesor UJ
|
O autorze:
|
Kapilaroskopia to mikroskopowe badanie naczyń włosowatych (kapilary) wału paznokciowego. Kapilaroskopia ma podstawowe znaczenie diagnostyczne w chorobach tkanki łącznej (kolagenozy: twardzina układowa, choroba Raynauda i inne). Ponadto badanie pozwala wykryć zaburzenia mikrokrążenia obwodowego i jest przydatne m. in. w diagnostyce chorób nerek, układu krążenia, skaz krwotocznych, cukrzycy itd.
→ Dla Pacjenta: Umów się na badanie kapilaroskopowe
→ Dla Lekarza: Skieruj pacjenta na badanie kapilaroskopowe
Wykonujemy również badania kapilaroskopowe na zlecenie dermatologów i lekarzy innych specjalności (reumatolodzy, interniści, nefrolodzy, diabetolodzy itd.). Wynik badania kapilaroskopowego zawierający szczegółowy opis stanu naczyń włosowatych wydawany jest na poczekaniu. Badanie jest wykonywane odpłatnie.
Przygotowanie do badania kapilaroskopowego: W ciągu tygodnia poprzedzającego badanie nie należy usuwać "skórek" ani wykonywać manicure. W dniu badania, paznokcie rąk nie mogą pomalowane. Tipsy są niedopuszczalne. Jeżeli stan badanego na to pozwala, na dzień przed badaniem zaleca się odstawić leki rozszerzające naczynia krwionośne. W ciągu 6 godzin poprzedzających badanie nie należy: pić kawy oraz spożywać pokarmów i napojów zawierających kofeinę (cola, napoje energetyzujące, cukierki z kofeiną itp.), pić mocnej herbaty, alkoholu, palić papierosów. Należy zgłosić się min. 20 minut przed badaniem, tak aby naczynia krwionośne rąk przystosowały się do temperatury pomieszczenia (zalecenie szczególnie ważne zimą). W razie wątpliwości lub konieczności nieprzerwanego zażywania jakiegoś leku, należy skonsultować się z lekarzem wykonującym badanie.
→ Dla Pacjenta: Umawianie się na badanie kapilaroskopowe
→ Dla Lekarza: Kierowanie pacjenta na badanie kapilaroskopowe
dermatolog.eu > diagnostyka > kapilaroskopia
Ta strona jest częścią Edukacyjnego Portalu Dermatologicznego dermatolog.eu (kontakt).
Z niniejszego dokumentu można korzystać wyłącznie na warunkach określonych
w zastrzeżeniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialności prawnej.
Document created: 30 December 2006, last updated: 25 April 2012.
Copyright © Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog, Kraków