text/html; charset=iso-8859-2 text/html; charset=iso-8859-2

→ powitanie

ogłoszenia:
→ dermatolog i wenerolog
→ ogłoszenia różne

edukacja zdrowotna:
→ choroby
→ diagnostyka
→ porady
→ leki

o autorze:
→ profil zawodowy
→ kwalifikacje
→ dyplomy

o portalu:
→ misja
→ geneza
→ adresy
→ wydawca

polecamy:
→ pożyteczne publikacje
→ przydatne linki

nota prawna:
→ copyright
→ wykluczenia

dermatolog.eudiagnostykatest na wydzielanie kobaltu

Test na wydzielanie kobaltu

dr hab. med. Radosław Śpiewak, profesor UJ
specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog

prof. Radosław Śpiewak, lekarz, specjalista dermatolog i wenerolog, Instytut Dermatologii, Kraków

O autorze:
Prof. UJ dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog (Kraków) ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w diagnostyce alergii kontaktowej.

→ umawianie się na wizytę do prof. Śpiewaka

Czy metalowe przedmioty wchodzące w ścisły kontakt z Twoją skórą (zegarek, pierścionek, naszyjnik, kolczyki itd.) wydzielają kobalt?

Kobalt jest silnym uczulaczem. Jednocześnie kobalt jest surowcem niezbędnym w produkcji niezliczonych przedmiotów codziennego użytku: jest składnikiem stali nierdzewnej, sztucznej biżuterii, występuje w monetach, nożyczkach, sztućcach, bateriach, protezach dentystycznych i ortopedycznych, rozrusznikach serca, niciach chirurgicznych itd. Trudno wyobrazić sobie nasze otoczenie bez kobaltu. Jak w tej sytuacji ma sobie radzić osoba uczulona na kobalt? Otóż dla osoby uczulonej ważne jest nie tyle, czy dany przedmiot zawiera kobalt, ile to czy uwalnia on kobalt w kontakcie ze skórą. Na przykład niektóre gatunki stali nierdzewnej nie uwalniają kobaltu, mimo, że jest on ich składnikiem - atomy kobaltu są bardzo silnie związane w strukturze metalu i w warunkach codziennego użytkowania uwalniają się w ilościach nieszkodliwych nawet dla osób uczulonych na kobalt. Oznacza to, że osoba uczulona na kobalt nie musi usuwać ze swojego otoczenia wszystkich przedmiotów zawierających ten metal. Wystarczy usunąć te przedmioty, które kobalt uwalniają.

Jak rozpoznać przedmioty wydzielające kobalt? Do tego służą metody analityczne, między innymi reakcja barwna z solą R-nitrozową. Sól R-nitrozowa (3-hydroksy-4-nitronaftaleno-2,7-sulfonian sodowy) tworzy z wolnymi jonami kobaltu sól o zielonobrązowej barwie. Zatem jeżeli z danego przedmiotu uwalnia się kobalt, powierzchnia przedmiotu zabarwi się w obecności dwumetyloglioksymu na brązowozielony kolor.

kobalt w przedmiotach użytkowych

wykrywanie kobaltu, kobalt w przedmiotach, chemo cobalt test, sól R-nitrozowa, 3-hydroksy-4-nitronaftaleno-2,7-sulfonian sodowy, detekcja

W przypadku wykrycia uczulenia na kobalt (na przykład za pomocą testów płatkowych), pacjenci powinni zbadać wydzielanie kobaltu z używanych przez nich przedmiotów codziennego użytku (zegarki, bransoletki, kolczyki, klipsy, łańcuszki, pierścionki, papierośnice itd.).

Test na wydzielanie kobaltu i kobaltu wykonujemy podczas konsultacji Pacjentów pozostających w leczeniu w naszym Ambulatorium, szczególnie w przypadku wykrycia alergii na te metale. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest wykonanie tych testów dla innych osób po uprzednim umówieniu.

→ Dla Pacjenta: Umawianie się na wizytę u alergologa
→ Dla Lekarza: Kierowanie pacjenta na konsultację alergologiczną

dermatolog.eudiagnostykatest na wydzielanie kobaltu

Ta strona jest częścią Edukacyjnego Portalu Dermatologicznego dermatolog.eu (kontakt).
Z niniejszego dokumentu można korzystać wyłącznie na warunkach określonych
w zastrzeżeniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialności prawnej.
Document created: 12 March 2017, last updated: 13 March 2017.
Copyright © Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog, Kraków