ogłoszenia:
edukacja zdrowotna:
o autorze:
o portalu:
polecamy:
nota prawna:
|
dermatolog.eu > diagnostyka > test na wydzielanie niklu Test na wydzielanie nikludr hab. med. Radosław Śpiewak, profesor UJ
|
O autorze:
|
Nikiel jest silnym uczulaczem. Alergię na ten metal stwierdza się u 20% wszystkich kobiet i 5% mężczyzn. Oznacza to, że co piąta kobieta i co dwudziesty mężczyzna są uczuleni na nikiel - ponad 2 miliony osób w naszym kraju, około 65 milionów ludzi w Unii Europejskiej.
Jednocześnie nikiel jest surowcem niezbędnym w produkcji niezliczonych przedmiotów codziennego użytku: jest składnikiem stali nierdzewnej, sztucznej biżuterii, występuje w monetach, nożyczkach, sztućcach, bateriach, protezach dentystycznych i ortopedycznych, rozrusznikach serca, niciach chirurgicznych itd. Trudno wyobrazić sobie nasze otoczenie bez niklu. Jak w tej sytuacji ma sobie radzić osoba uczulona na nikiel? Otóż dla osoby uczulonej ważne jest nie tyle, czy dany przedmiot zawiera nikiel, ile to czy uwalnia on nikiel w kontakcie ze skórą. Na przykład niektóre gatunki stali nierdzewnej nie uwalniają niklu, mimo, że jest on ich składnikiem - atomy niklu są bardzo silnie związane w strukturze metalu i w warunkach codziennego użytkowania uwalniają się w ilościach nieszkodliwych nawet dla osób uczulonych na nikiel. Oznacza to, że osoba uczulona na nikiel nie musi usuwać ze swojego otoczenia wszystkich przedmiotów zawierających ten metal. Wystarczy usunąć te przedmioty, które nikiel uwalniają.
Jak rozpoznać przedmioty wydzielające nikiel? Do tego służą metody analityczne, między innymi reakcja barwna z dwumetyloglioksymem. Dwumetyloglioksym (dimetyloglioksym, dimethylglioxime, DMG) tworzy z wolnymi jonami niklu sól o purpurowej barwie. Zatem jeżeli z danego przedmiotu uwalnia się nikiel, powierzchnia przedmiotu zabarwi się w obecności dwumetyloglioksymu na purpurowo. Czułość testu wynosi 10 ppm, podczas gdy u większości pacjentów uczulonych na nikiel objawy alergiczne pojawiają się w stężeniach wyższych niż 11 ppm (Rycroft, Menne, Frosch: Textbook of Contact Dermatitis, Springer 1995). Dlatego ujemny wynik testu świadczy o tym, że dany przedmiot metalowy nie stanowi zagrożenia dla osoby uczulonej.
W przypadku wykrycia uczulenia na nikiel (na przykład za pomocą testów płatkowych), pacjenci powinni zbadać wydzielanie niklu z używanych przez nich przedmiotów codziennego użytku (zegarki, bransoletki, kolczyki, klipsy, łańcuszki, pierścionki, papierośnice itd.). Wykonanie testu nie uszkadza powłok metalowych, o ile nie są one pokryte materiałem wrażliwym na amoniak.
Test na wydzielanie niklu i kobaltu wykonujemy podczas konsultacji Pacjentów pozostających w leczeniu w naszym Ambulatorium, szczególnie w przypadku wykrycia alergii na te metale. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest wykonanie tych testów dla innych osób po uprzednim umówieniu.
→ Dla Pacjenta: Umawianie się na wizytę u alergologa
→ Dla Lekarza: Kierowanie pacjenta na konsultację alergologiczną
dermatolog.eu > diagnostyka > test na wydzielanie niklu
Ta strona jest częścią Edukacyjnego Portalu Dermatologicznego dermatolog.eu (kontakt).
Z niniejszego dokumentu można korzystać wyłącznie na warunkach określonych
w zastrzeżeniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialności prawnej.
Document created: 9 November 2006, last updated: 13 March 2017.
Copyright © Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog, Kraków